Fakty o Covid-19

Aktualizacja: Październik 2020; Udostępnij: Twitter / Facebook
Języki: CN, CZ, DE, EN, EO, ES, FR, GR, HE, HU, IT, KO, MS, NL, JP, PL, PT, RO, RU, SE, TR

Źródła do faktów na temat Covid-19, dostarczone przez ekspertów w tej dziedzinie, aby pomóc naszym czytelnikom w realistycznej ocenie ryzyka.

„Jedynym sposobem walki z zarazą jest uczciwość”. Albert Camus (1947)

PODSUMOWANIE

 1. Śmiertelność: Według najnowszych badań immunologicznych, ogólny wskaźnik śmiertelności z powodu zakażeń (IFR) Covid-19 w populacji ogólnej wynosi około 0,1% do 0,5% w większości krajów, co jest porównywalne do średniej pandemii grypy z lat 1957 i 1968.
 2. Leczenie: W przypadku osób o wysokim ryzyku lub wysokim narażeniu, wczesne lub profilaktyczne leczenie jest niezbędne, aby zapobiec postępowi choroby i uniknąć hospitalizacji.
 3. Profil wiekowy: Mediana wieku zgonów Covida-19 wynosi w większości krajów ponad 80 lat, a tylko około 5% zmarłych nie miało żadnych poważnych warunków wstępnych. W przeciwieństwie do grypy pandemicznej, wiek i profil ryzyka śmiertelności Covid-19 jest zatem porównywalny do normalnej śmiertelności i proporcjonalnie ją zwiększa.
 4. Domy opieki: W wielu krajach zachodnich nawet dwie trzecie wszystkich zgonów Covid-19 miało miejsce w domach opieki, które wymagają ukierunkowanej i humanitarnej ochrony. W niektórych przypadkach nie jest jasne, czy mieszkańcy rzeczywiście zmarli na Covid-19, czy też z powodu tygodni stresu i izolacji.
 5. Nadmierna śmiertelność: Aż do 30% wszystkich dodatkowych zgonów mogło być spowodowanych nie przez Covid-19, ale przez skutki zamknięcia, paniki i strachu. Na przykład, leczenie zawałów serca i udarów zmniejszyło się nawet o 40%, ponieważ wielu pacjentów nie odważyło się już iść do szpitala.
 6. Przeciwciała: Do lata 2020 roku światowe punkty zapalne, takie jak Nowy Jork i Bergamo, osiągnęły poziom przeciwciał wynoszący około 25%. Stolice takie jak Madryt, Londyn i Sztokholm osiągnęły poziom około 15%. Jednak duża część Europy i USA nadal znajdowała się poniżej 5%.
 7. Objawy: Do 40% wszystkich osób zakażonych nie wykazuje żadnych objawów, około 80% wykazuje co najwyżej łagodne objawy, a około 95% wykazuje co najwyżej umiarkowane objawy i nie wymaga hospitalizacji. Początkowe założenie, że nie ma odporności na nowy koronaawirus, nie było prawidłowe.
 8. Długi Covid: Około 10% osób z objawami zgłasza ostre lub “długie covid”, tj. objawy, które trwają kilka tygodni lub miesięcy. Dotyczy to również młodszych i wcześniej zdrowych osób z silną reakcją immunologiczną. Zespół post -wirusowy znany jest również z ciężkiej grypy.
 9. Przenoszenie: Zgodnie z obecnym stanem wiedzy głównymi drogami przenoszenia wirusa są aerozole wewnątrz pomieszczeń oraz krople wytwarzane podczas mówienia lub kaszlu, podczas gdy aerozole na zewnątrz pomieszczeń oraz większość powierzchni przedmiotów wydają się odgrywać niewielką rolę.
 10. Maski: Istnieje jeszcze niewiele do nie ma dowodów naukowych na skuteczność tkanin maski twarzy w całej populacji, a wprowadzenie obowiązkowych masek nie może zawierać lub spowolnić epidemię w większości krajów. W przypadku niewłaściwego stosowania, maski mogą zwiększyć ryzyko zakażenia.
 11. Dzieci i szkoły: W przeciwieństwie do grypy, ryzyko zachorowania i przeniesienia choroby u dzieci jest bardzo niskie w przypadku covid. Nie było i nie ma medycznych powodów do zamykania szkół podstawowych lub innych środków specjalnie przeznaczonych dla dzieci.
 12. Ustalanie kontaktów zakaźnych: W badaniu WHO z 2019 r. dotyczącym środków przeciwko pandemiom grypy stwierdzono, że z medycznego punktu widzenia śledzenie kontaktów zakaźnych “w żadnym wypadku nie jest zalecane”. Aplikacje do ustalania kontaktów zakaźnych w telefonach komórkowych również zawiodły w większości krajów.
 13. Testy PCR: Zestawy testów na obecność wirusa stosowane w skali międzynarodowej mogą w niektórych przypadkach dawać fałszyw ie pozytywne i fałszywie negatywne wyniki lub reagować na niezakaźne fragmenty wirusa z poprzedniego zakażenia. W związku z tym ważnym parametrem jest tzw. próg cyklu lub wartość ct.
 14. Złe zarządzanie w medycynie: W Stanach Zjednoczonych i niektórych innych krajach w wyniku wątpliwych bodźców finansowych i niewłaściwych protokołów doszło do śmiertelnego niewłaściwego zarządzania medycznego niektórymi pacjentami Covid-19. W większości krajów śmiertelność Covid-19 od tego czasu znacznie spadła.
 15. Lockdowns: WHO ostrzegało, że blokady spowodowały “straszliwą globalną katastrofę”. Według ONZ, blokady mogą narazić na niebezpieczeństwo życie 1,6 miliarda ludzi i zepchnąć w ubóstwo dodatkowe 150 milionów dzieci. Bezrobocie, bankructwa i problemy psychologiczne osiągnęły rekordowy poziom na całym świecie.
 16. Szwecja: W Szwecji całkowita śmiertelność bez blokady była do tej pory w okresie silnej grypy. 70% przypadków śmiertelnych w Szwecji miało miejsce w domach opieki, które nie były wystarczająco szybko chronione. Mediana wieku szwedzkiego zgonu Covida-19 wynosi 84 lata.
 17. Media: Doniesienia wielu mediów były nieprofesjonalne, maksymalizowały strach i panikę w społeczeństwie i doprowadziły do masowego przeceniania śmiertelności Covida-19. Niektóre media wykorzystywały nawet manipulacyjne zdjęcia i filmy wideo do dramatyzowania sytuacji.
 18. Szczepionki: Kilku ekspertów medycznych ostrzegało, że ekspresowe szczepionki koronaawirusowe mogą być ryzykowne. Na przykład szczepionka przeciwko tzw. świńskiej grypie z 2009 r. doprowadziła w milionach przypadków do poważnych szkód neurologicznych i pozwów sądowych. Również podczas testowania nowych szczepionek przeciwko koronaawirusowi zgłaszano już poważne komplikacje i awarie.
 19. Pochodzenie wirusa: Pochodzenie nowego wirusa koronawirusowego pozostaje niejasne, ale najlepsze dowody wskazują obecnie na incydent z zapaleniem płuc podobnym do Covid-19 w chińskiej kopalni w 2012 r., którego próbki wirusa zostały zebrane, przechowywane i zbadane przez Instytut Wirusologii w Wuhan (WIV).
 20. Nadzór: Informator NSA Edward Snowden ostrzegł, że pandemia Covid-19 może zostać wykorzystana do trwałego rozszerzenia globalnego nadzoru. W kilku częściach świata populacja jest monitorowana przez bez załogowe statki powietrzne i stoi w obliczu poważnych problemów z policją podczas postojów.
Patrz również
 1. O leczeniu Covida-19
 2. Badania nad śmiertelnością Covida-19
 3. Dowody na maskach na twarz
 4. Na postacute (“długi”) Covid
 5. W sprawie pochodzenia SARS-CoV-2

Schematy poglądowe


Udostępnij: Twitter / Facebook

WordPress.com.

Up ↑