(Covid-19) עובדות על נגיף הקורונה

מְעוּדכָּן: אוקטובר 2020; תשתף: טויטר / פייסבוק
שפות: CN, CZ, DE, EN, EO, ES, FR, GR, HE, HU, IT, KO, MS, NL, JP, PL, PT, RO, RU, SE, TR

עובדות שהוזכרו במלואן אודות קוביד 19, המסופקות על ידי מומחים בתחום, בכדי לסייע לקוראינו לבצע הערכת סיכונים ריאלית. (עדכונים רגילים למטה)

“האמצעי היחיד להילחם במגפה הוא כנות.” (אלבר קאמי, 1947)

סקירה כללית

 1. קטלניות : על פי המחקרים החיסוניים האחרונים, שיעור ההרוגים הכללי של זיהום (COVID-19) בקרב האוכלוסייה הכללית הוא כ- 0.1% עד 0.5% ברוב המדינות, וזה דומה למגיפות השפעת הבינוניות של 1957 ו- 1968.
 2. טיפול : לאנשים בסיכון גבוה או לחשיפה גבוהה, טיפול מוקדם או מונע חיוני בכדי למנוע התקדמות המחלה ולהימנע מאשפוז.
 3. פרופיל גיל : הגיל החציוני של מקרי מוות במוות הוא מעל 80 שנה ברוב המדינות ורק לכ -5% מהמנוחים לא היו תנאים מוקדמים חמורים. בניגוד לשפעת פנדמית, גיל ופרופיל הסיכון של תמותה מגוונת הם אפוא  דומים לתמותה רגילה ומגדילים אותה באופן פרופורציונלי.
 4. בתי אבות : במדינות מערביות רבות, עד שני שלישים מכל מקרי המוות הקשים התרחשו בבתי אבות, הדורשים הגנה ממוקדת ואנושית. בחלק מהמקרים לא ברור האם התושבים באמת מתו ממחלה או שבועות של לחץ ובידוד .
 5. תמותה עודפת : עד 30% מכלל מקרי המוות הנוספים עשויים להיגרם לא על ידי קוביד , אלא על ידי השלכות של נעילה, פאניקה ופחד . לדוגמא, הטיפול בהתקפי לב ושבץ מוחי ירד בעד 40% מכיוון שחולים רבים כבר לא העזו להגיע לבית חולים.
 6. נוגדנים : עד קיץ 2020, נקודות חמות עולמיות כמו ניו יורק וברגמו הגיעו לרמות נוגדנים של כ- 25%. ערי בירה כמו מדריד, לונדון ושטוקהולם היו סביב 15%. חלקים גדולים מאירופה וארה”ב, לעומת זאת, עדיין היו מתחת ל -5% .
 7. תסמינים : עד 40% מכלל הנגועים מראים שום תסמינים , כ- 80% מראים לכל היותר תסמינים קלים וכ- 95% מראים לכל היותר תסמינים מתונים ואינם זקוקים לאשפוז. ההנחה הראשונית לפיה אין חסינות לנגיף העטרה החדש לא הייתה נכונה .
 8. קוביד ארוך : כ -10% מהאנשים הסימפטומטיים מדווחים על קוביות לאחר חריפה או ארוכה , כלומר תסמינים שנמשכים מספר שבועות או חודשים. זה משפיע גם על אנשים צעירים ובריאים בעבר עם תגובה חיסונית חזקה. תסמונת פוסט-ויראלי ידוע משפעת חמורה, מדי.
 9. העברה : על פי הידע הנוכחי, דרכי ההעברה העיקריות של הנגיף הם אירוסולים פנימיים וטיפות המיוצרים בעת דיבור או שיעול, בעוד שנראה כי אירוסולים חיצוניים כמו גם רוב משטחי האובייקט ממלאים תפקיד מינורי.
 10. מסכות : עדיין אין מעט עד ראיות מדעיות ליעילותן של מסכות פנים מבד בקרב האוכלוסייה הכללית, והכנסת מסכות חובה לא הצליחה להכיל או להאט את המגיפה ברוב המדינות. אם משתמשים בהם בצורה לא נכונה, מסכות עלולות להגביר את הסיכון לזיהום.
 11. ילדים ובתי ספר : בניגוד לשפעת, הסיכון למחלות והעברה אצל ילדים נמוך מאוד במקרה של קוביד. לא הייתה ולכן אין סיבה רפואית לסגירת בתי ספר יסודיים או אמצעים אחרים המיועדים במיוחד לילדים.
 12. מעקב אחר קשר : מחקר של ארגון הבריאות העולמי בשנת 2019 בנושא אמצעים נגד מגיפות שפעת הגיע למסקנה שמבחינה רפואית, מעקב אחר מגע אינו “בשום פנים ואופן” . אפליקציות למעקב אחר קשר בטלפונים סלולריים נכשלו גם ברוב המדינות.
 13. בדיקות PCR : ערכות בדיקת הנגיף המשמשות באופן בינלאומי עשויות במקרים מסוימים לייצר תוצאות שליליות כוזבות ושקריות כוזבות או להגיב לשברי וירוסים שאינם זיהומיים מזיהום קודם. בהקשר זה, מה שנקרא סף מחזור או ערך ct הוא פרמטר חשוב.
 14. ניהול כושל רפואי : בארה”ב ובמדינות אחרות, ניהול כושל רפואי קטלני של כמה חולים מגורים התרחש עקב תמריצים כספיים מפוקפקים ופרוטוקולים בלתי הולמים. ברוב המדינות תמותת בתי החולים בקוביות פחתה מאז באופן משמעותי .
 15. נעילה : ארגון הבריאות העולמי הזהיר כי נעילה גרמה ל”קטסטרופה עולמית איומה “ . על פי האו”ם, נעילה עשויה לסכן את פרנסתם של 1.6 מיליארד בני אדם בסיכון חריף ועלולה לדחוף 150 מיליון ילדים נוספים לעוני. אבטלה, פשיטות רגל ובעיות פסיכולוגיות הגיעו לרמות שיא ברחבי העולם.
 16. שבדיה : בשוודיה, התמותה הכוללת ללא נעילה הייתה עד כה בטווח של עונת שפעת חזקה . 70% ממקרי המוות השבדים אירעו בבתי אבות שלא הוגנו במהירות מספקת. הגיל החציוני של למותם covid שוודי הוא 84 שנים.
 17. מדיה : הדיווח על אמצעי תקשורת רבים לא היה מקצועי , הביא למקסימום פחד ופאניקה באוכלוסייה והוביל להערכת יתר מאסיבית של קטלניות ותמותה של קוביד. מדיה מסוימת אף השתמשה בתמונות וסרטונים מניפולטיביים כדי להמחיז את המצב.
 18. חיסונים : כמה מומחים רפואיים הזהירו כי חיסונים מפורשים כנגד נגיף כורונה עשויים להיות מסוכנים . ואכן, החיסון נגד שפעת החזירים כביכול משנת 2009, למשל, הוביל למקרים של נזק נוירולוגי חמור ותביעות במיליונים. בשנת הבדיקה של חיסונים קורונה חדשים, מדי, רציניים סיבוכים ואת הכישלונות כבר דווחו.
 19. מקור הנגיף : מקורו של נגיף הקורונה החדש נותר לא ברור, אך הראיות הטובות ביותר מצביעות כיום על אירוע דלקת ריאות דתית במוקש סיני בשנת 2012, שדגימות הנגיף שלו נאספו, אוחסנו ונחקרו על ידי מכון וירולוגיה בוואהאן (WIV). ).
 20. מעקב : לוחם ה- NSA, אדוארד סנודן, הזהיר כי ניתן להשתמש במגפה הקובדית כדי להרחיב לצמיתות את המעקב העולמי . במספר אזורים בעולם, האוכלוסייה מנוטרת על ידי מל”טים ומתמודדת עם התגברות חמורה של המשטרה במהלך נעילה.

דיאגרמות

ראה גם

 1. על הטיפול ב- Covid-19
 2. מחקרים על קטלניות של קוביד 19
 3. הראיות על מסכות פנים
 4. על קוביד לאחר אקוטי (“ארוך”)
 5. על מקורו של SARS-CoV-2

עדכונים נוספים באנגלית.


תשתף: טויטר / פייסבוק

WordPress.com.

Up ↑