Covid-19 hakkında gerçekler

Güncellenme: Eylül 2020; Yayınlanma: Mart 2020
Diller: CN, CZ, DE, EN, EO, ES, FR, GR, HE, HU, IT, KO, MS, NL, JP, PL, PT, RO, RU, SE, TR
Paylaş: Twitter / Facebook

Okurlarımızın gerçekçi bir risk değerlendirmesi yapmasına yardımcı olmak için bu alandaki uzmanlar tarafından sağlanan Covid-19 hakkındaki gerçeklere tam olarak atıfta bulunuldu.

“Veba ile savaşmanın tek yolu dürüstlüktür.” Albert Camus, Veba (1947)

Genel Bakış

 1. En son immünolojik çalışmalara göre, genel Covid-19’un ölümcüllüğü (IFR) genel popülasyon aralıklarında 0.1 ve% 0.5% arasında çoğu ülkede, bu, 1957 ve 1968’deki orta grip salgınları ile karşılaştırılabilir.
 2. Yüksek risk altındaki veya yüksek düzeyde maruz kalan kişiler için (sağlık çalışanları dahil), erken veya profilaktik tedavi hastalığın ilerlemesini önlemek için gereklidir.
 3. İngiltere (kilitli) ve İsveç (kilitli olmayan) gibi ülkelerde, genel ölüm yılın başından beri aralığında güçlü bir grip mevsimi; ölüm ABD’de daha yüksek (1957/1968 ile karşılaştırılabilir), ancak Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde daha düşük. Ancak, antikor değerleri önceden kilitlenmiş olan Avrupa’nın büyük bölümlerinde hala düşük.
 4. Çoğu yerde ölüm riski okul ve çalışma çağının sağlıklı genel nüfusu için işe günlük araba yolculuğu. Risk başlangıçta fazla tahmin edilmişti çünkü sadece hafif semptomları olan veya hiç semptomu olmayan birçok kişi dikkate alınmamıştı.
 5. Tüm insanların yaklaşık% 80’i sadece geliştir hafif semptomlar veya semptom yok. 70-79 yaşındakiler arasında bile, yaklaşık 60% sadece geliştir hafif semptomlar. Tüm insanların yaklaşık% 95’i en fazla gelişir ılımlı semptomlar ve hastanede kalmayı gerektirmez.
 6. Tüm insanların% 60’ına kadar zaten sahip olabilir bir kısım T hücresi bağışıklık tepkisi önceki koronavirüslerle (yani soğuk virüsler) temas nedeniyle yeni koronavirüse karşı. Dahası, çocukların% 60’ı ve yetişkinlerin yaklaşık% 6’sı zaten sahip olabilir çapraz reaktif antikorlar.
 7. The ortanca yaş Batı ülkelerinin çoğunda Kovid ölümlerinin oranı 80 yılda – örneğin, İsveç’te 84 yıl – ve sadece yaklaşık% 4 Ölen kişinin ciddi bir önkoşulu yoktu. Grip pandemilerinin aksine, ölümlerin yaşı ve risk profili esasen normal ölüm.
 8. Bir çok ülkede, üçte ikiye kadar tüm ekstra ölümlerin içinde meydana geldi bakım evleri, genel bir kilitlemeden yararlanmayan. Dahası, çoğu durumda net değil bu insanlar gerçekten Covid-19’dan mı yoksa haftalarca mı öldü? aşırı stres ve izolasyon.
 9. Hepsinin% 30’una kadar ek ölümler neden olmuş olabilir değil Covid-19ama etkisiyle kilitlenme, panik ve korku. Örneğin kalp krizi ve felç tedavisi azalmış % 40’a varan oranlarda, çünkü birçok hasta artık hastaneye gitmeye cesaret edemiyordu.
 10. Birçok medya raporu genç ve sağlıklı insanlar Covid-19’dan ölmek yanlış çıktı: bu gençlerin çoğu da ölmedi Covid-19’dan çoktan ciddi bir şekilde hasta (örneğin teşhis edilmemiş lösemiden) veya aslında 109 yerine 9 yaşında. Çocuklarda Kawasaki hastalığındaki iddia edilen artış da ortaya çıktı abartılmak.
 11. köprü Covid-19 belirtileri ayrıca şiddetli gripten de kaynaklanabilir (zatürree dahil, tromboz ve geçici kaybı tat ve koku duyusu), ancak şiddetli Covid-19 ile bu semptomlar gerçekten çok daha sık ve daha belirgin.
 12. Semptomatik kişilerin yaklaşık% 10’u sözde gelişir akut sonrası (“uzun”) Covid ve süren semptomları bildirin birkaç hafta veya ay. Bu aynı zamanda yeni koronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık tepkisi olan daha genç ve daha önce sağlıklı insanları da etkileyebilir.
 13. Sıklıkla gösterilen üstel eğrileri “Taç evler” vardır yanıltıcıTest sayısı da katlanarak arttığı için. Çoğu ülkede, pozitif testlerin genel testlere oranı (yani pozitiflik oranı) her zaman aynı kaldı Aşağıda 20%. Birçok ülkede, enfeksiyon zirvesine zaten iyi bir şekilde ulaşıldı kilitlenmeden önce yürürlüğe girdi.
 14. New York City, Londra, Stockholm ve Bergamo dahil olmak üzere Covid etkin noktalarının çoğunda enfeksiyon oranı kısa sürede düştü. insanların yaklaşık% 20’si vardı gelişmiş antikorlar yeni koronavirüse karşı. Bu değer,% 60 ila 80’lik ilk tahminden çok daha düşüktür.
 15. Ülkeler kilitlenmedenGibi Japonya, Belarus ve İsveçbirçok ülkeden daha olumsuz olaylar yaşamamışlardır. İsveç eşitti övdü tarafından WHO ve şimdi bundan yararlanıyor daha yüksek bağışıklık kilitlenen ülkelerle karşılaştırıldığında. İsveç’teki ölümlerin% 75’i oldu yeterince hızlı korunmayan bakım tesisleri.
 16. Kıtlık korkusu vantilatörler oldu haksız. Akciğer uzmanlarına göre, Covid-19 hastalarının kısmen yapılan invaziv ventilasyonu (entübasyon) korkudan virüsün yayılması, aslında sıklıkla zarar verici ve akciğerlere zarar verir.
 17. Ana iletim yolları virüsün doğrudan temas ve damlacıklar konuşurken veya öksürürken üretilir, ama aynı zamanda kapalı aerosoller (havada yüzen küçük parçacıklar). Dış mekan aerosolleri ve nesnelerin yüzeyleri sadece oynuyor gibi görünüyor küçük rolde.
 18. Hala var bilimsel kanıt yok denecek kadar az etkinliği için bez yüz maskeleri genel popülasyonda ve zorunlu maskelerin tanıtımı içeremedi veya çoğu ülkede salgını yavaşlatır. Bazı uzmanlar, yüz maskelerinin normal nefes almayı engelleyebileceği ve “Mikrop taşıyıcıları” tekrar tekrar kullanılırsa.
 19. çok klinikler Avrupa’da ve ABD’de kaldı büyük ölçüde yeterince kullanılmamış kilitlemeler sırasında ve bazı durumlarda personeli eve gönder. Milyonlarca ameliyat ve tedavi iptal edildibirçok kanser taraması ve organ nakli dahil.
 20. Birkaç medya yakalandı dramatize etmeye çalışmak hastanelerdeki durum, hatta bazen manipülatif görüntüler ve videolar. Genel olarak profesyonel olmayan raporlama birçok medyanın popülasyondaki korku ve paniği en üst düzeye çıkardığı görüldü. Sonuç olarak, uluslararası anketlere göre çoğu insan dramatik olarak abartmak Covid-19 ölüm ve ölüm oranı.
 21. The virüs test kitleri bazı durumlarda uluslararası olarak kullanılabilir yanlış pozitif üretmek ve yanlış negatif sonuçlar, tepki vermek bulaşıcı olmayan virüs parçaları önceki bir enfeksiyondan veya diğerine tepki ortak koronavirüsler kısmen benzer bir gen sekansı ile.
 22. sayısız uluslararası üne sahip uzmanlar viroloji, immünoloji ve epidemiyoloji alanlarında, önlemler olmak için alınmış zarar verici ve hızlı tavsiye doğal aşılama genel nüfus ve risk gruplarının korunması.
 23. Hiçbir zaman orada değildi tıbbi bir sebep kapanması için ilkokullarçocuklarda hastalık ve bulaşma riski son derece düşük. Ayrıca birde şu var tıbbi sebep yok ilkokullarda küçük sınıflar, maskeler veya ‘sosyal mesafe’ kuralları için.
 24. Birkaç tıp uzmanı tarif edilen ekspres koronavirüs aşıları as gereksiz ya da tehlikeli. Nitekim aşı sözde domuz gribi örneğin 2009, şiddetli nörolojik hasar ve milyonlarca dava. Yeni koronavirüs aşılarının test edilmesinde de ciddi komplikasyonlar ve hataları zaten rapor edildi.
 25. Küresel bir solunum hastalığı pandemisi gerçekten de birkaç mevsim, ancak bir çok çalışma “ikinci dalga” dayanmaktadır çok gerçekçi olmayan varsayımlartüm yaş gruplarında sürekli hastalık ve ölüm riski gibi.
 26. ABD’li hemşireler bir çoğu zaman ölümcül tıbbi kötü yönetim şüpheli nedeniyle Covid hastalarının mali teşvikler ve uygunsuz tıbbi protokoller. Bununla birlikte, birçok yerde Covid ölümcül önemli ölçüde düştü daha iyi tedavi seçenekleri nedeniyle.
 27. Acı çeken insan sayısı işsizlik, Depresyon tedbirler neticesinde aile içi şiddet tarihi rekor seviyeleri. Birkaç uzman, önlemlerin iddia edeceğini tahmin ediyor çok daha fazla hayat virüsün kendisinden daha fazla. BM’ye göre 1.6 milyar insan dünya çapında geçim kaynaklarını kaybetme riski hemen altındadır.
 28. NSA ihbarcı Edward Snowden, “korona krizinin” şu durumlarda kullanılabileceği konusunda uyardı: kalıcı genişleme of küresel gözetim. Dünyanın çeşitli yerlerinde nüfus dronlar tarafından izleniyor ve tecrit sırasında ciddi polise erişimle karşı karşıya.
 29. Bir 2019 WHO Pandemik influenzaya karşı önlemler üzerine yapılan çalışma, tıbbi açıdan bakıldığında, “Temas izleme” is “Hiçbir durumda tavsiye edilmez”. Bununla birlikte, kişi izleme uygulamaları zaten müşterimiz kısmen zorunlu birkaç ülke.
 30. The yeni koronavirüsün kökeni bilinmemektedir, ancak en iyi kanıt şu anda bir Kovid benzeri zatürree olayı Viral örnekleri Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) tarafından toplanan, saklanan ve incelenen 2012 yılında bir Çin madeninde.

Diyagramlar

Ayrıca bakınız

 1. Covid-19 tedavisi hakkında
 2. Covid-19 ölümcüllüğü üzerine araştırmalar
 3. Yüz maskelerindeki kanıtlar
 4. Akut sonrası (“uzun”) Covid’de
 5. SARS-CoV-2’nin kökeni hakkında

İngilizce veya Almanca olarak daha fazla güncelleme.


Paylaş: Twitter / Facebook

WordPress.com.

Up ↑