Wikipedia: operacja dezinformacyjna?

Wikipedia Manipulation

Opublikowany: March 2020; Aktualizacja: June 2020
Języki: CN, DE, EN, ES, FA, FR, JP, NL, PL, RU
Udostępnij: Twitter / Facebook

Wikipedia, internetowa wiedza o wszystkim – tak często określany jest jeden z największych portali na świecie. Wikipedia jest powszechnie uważana za otwartą, przejrzystą i przede wszystkim niezawodną encyklopedię online. Czy aby na pewno?

W rzeczywistości angielska Wikipedia z 9 miliardami odsłon stron na miesiąc jest zarządzana przez zaledwie 500 aktywnych administratorów, których prawdziwa tożsamość w wielu przypadkach pozostaje nieznana.

Co więcej, badania wykazały, że 80% wszystkich treści Wikipedii jest pisanych przez zaledwie 1% wszystkich redaktorów Wikipedii , co ponownie stanowi zaledwie kilkaset w większości nieznanych osób.

Oczywiście taka nieprzejrzysta i hierarchiczna struktura jest podatna na korupcję i manipulacje, a notorycznie „opłacani redaktorzy” zatrudnieni przez korporacje to tylko jeden przykład.

Rzeczywiście, już w 2007 r. Naukowcy odkryli, że pracownicy CIA i FBI redagowali artykuły z Wikipedii dotyczące kontrowersyjnych tematów, w tym wojny w Iraku i więzienia wojskowego w Guantanamo.

Również w 2007 r. Naukowcy odkryli, że jeden z najbardziej aktywnych i wpływowych administratorów angielskiej Wikipedii, zwany „Slim Virgin”, był w rzeczywistości byłym brytyjskim informatorem wywiadu .

Niedawno inny redaktor Wikipedii pod fałszywym nazwiskiem „Philip Cross” okazał się powiązany z wywiadem brytyjskim, a także kilkoma dziennikarzami głównego nurtu mediów .

W Niemczech jeden z najbardziej agresywnych redaktorów Wikipedii został ujawniony , po dwuletniej bitwie prawnej, jako polityczny agent, który wcześniej służył w armii izraelskiej jako wolontariusz zagraniczny.

Nawet w Szwajcarii niezidentyfikowani pracownicy rządowi zostali przyłapani na wybielaniu wpisów Wikipedii na temat szwajcarskich tajnych służb tuż przed publicznym referendum na temat agencji.

Wiele z tych osób z Wikipedii edytuje artykuły prawie przez cały dzień i każdego dnia, co wskazuje , że są to albo osoby bardzo oddane, albo w rzeczywistości prowadzone przez grupę ludzi.

Ponadto artykułów edytowanych przez te osoby nie można łatwo zmienić, ponieważ wspomniani wyżej administratorzy zawsze mogą cofnąć zmiany lub po prostu całkowicie zablokować nieposłuszeństwo użytkownikom.

Wydaje się, że głównym celem tych tajnych kampanii jest popychanie zachodniego i izraelskiego stanowiska rządowego przy jednoczesnym niszczeniu reputacji niezależnych dziennikarzy i polityków.

Artykuły najbardziej dotknięte tego rodzaju manipulacjami obejmują tematy polityczne, geopolityczne i niektóre historyczne, a także biografie nonkonformistycznych naukowców, dziennikarzy i polityków.

Być może nic dziwnego, że założyciel Wikipedii Jimmy Wales, przyjaciel byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira i „młody lider” forum Davos, wielokrotnie bronił tych operacji.

Mówiąc o Davos, Wikimedia sama zgromadziła fortunę ponad 160 milionów dolarów, przekazaną w dużej części nie przez leniwych studentów, ale przez największe amerykańskie korporacje i wpływowe fundacje.

Obecna prezes Wikimedia, Katherine Maher, pracowała wcześniej w US Council on Foreign Relations (CFR), jak również w podgrupie US National Endowment for Democracy (NED).

Co więcej, amerykańskie media społecznościowe i platformy wideo coraz częściej odnoszą się do Wikipedii w celu kadrowania lub zwalczania “kontrowersyjnych” tematów. Omówione powyżej objawienia mogą być pomocne w wyjaśnieniu dlaczego.

Już sygnalista NSA Edward Snowden ujawnił, w jaki sposób straszydła manipulują debatami online, a ostatnio starszy szef Twittera okazał się być oficerem “psyopsów” armii brytyjskiej.

Aby dodać choć trochę przejrzystości, niemieccy badacze opracowali darmowe narzędzie przeglądarki internetowej o nazwie WikiWho, które pozwala czytelnikom na kolorowanie kodu tylko tym, którzy zredagowali to, co w Wikipedii.

W wielu przypadkach rezultat wygląda na tak niewygodny, jak można by się spodziewać.

WikiWho / WhoColor
Additional References

Share on: Twitter / Facebook

WordPress.com.

Up ↑